Fr. Nicolae Ciurea

Fr. Nicolae Ciurea

Parintele Nicolae Ciurea, s’a nascut la 17 Ianuarie 1926, în portul dunarean Cernavoda, judetul Constanta, ca al saptelea copil, al vrednicei familii de vrednici români si buni ortodocsi, Constantin si Aneta Ciurea. Din cei noua frati si surori, au trait doar trei surori: Aneta, Luta si Stela, si cu singurul baiat Nicolae.

A avut parte de o copilarie fericita si instructiva din multe puncte de vedere. Scoala primara a facut-o in oraselul Medgidia, Judetul Constanta, unde tatal sau fusese mutat cu serviciul militar.

Între anii 1937-1945, a urmat cursurile Seminarului Teologic “Kesarie Episcopul” din Buzau, unde tânarul elev Ciurea Nicolae s’a dovedit plin de talente si sârguitor la carte, fiind apreciat de profesori si ajungând dirijorul clasei pentru muzica bisericeasca bizantina. A trait si a suferit împreuna cu colegii dela Seminar, toate greutatile razboiului si ocuparea Tarii de catre rusi.

Dupa absolvirea Seminarului din Buzau, în toamna anului 1945, s-á casatorit cu aceea care îi va fi devotata sotie si iubitoare mama, Rafira Badicu din comuna Nedelea-Prahova, dupa care s-a înscris la Facultatea de Teologie din Suceava, unde se mutase vestita Facultate de Teologie din Cernauti, având profesori renumiti, precum Fratii Iordachescu, Orest Bucevschi, Milan Sesan, Vladimir Prelipceanu, si Iustin Moisescu, viitorul Mitropolit al Transilvaniei, al Moldovei si Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române. În anul 1948, Facultatea de Teologie din Suceava a fost desfiintata, iar profesorii si studentii ei au fost transferati la Bucuresti. Asa se face, ca studentl în Teologie Nicolae Ciurea a devenit Licentiat în Teologie al Institutului Teologic Universitar din Bucuresti, cu teza de licenta “Psihologia Predicii”, obtinând calificativul “exceptional”.

A fost binecuvântat de Dumnezeu cu doi copii de exceptie, Victor si Magdalena. La 26 August 1949, a fost hirotonit Diacon si la 28 August acelasi an, Preot de catre Prea Sfintitul Episcop Vicar Teodor Scorobet, pe seama parohia Jabenita din Protopopiatul Reghin, de unde pe data de 1 Noiembrie 1949 a fost transferat la parohia vecina, Adrian, unde s’a impus prin activitatea sa pastorala, misionara si culturala.

La 1 Aprilie 1957, este transferat la parohia din Predeal, Protopopiatul Brasov, unde a desfasurat aceeasi activitate preoteasca exceptionala timp de zece ani, dupa care, la cererea Înalt Prea Sfintitului Arhiepiscop Victorin I se da binecuvântarea de a se transfera în Aprilie 1969, la Parohia “Învierea Domnului” din Hamilton, Ontario, pe care o pastoreste pâna la pensionarea sa, la 17 Ianuarie 1991. Realizarile sale la Parohia “Învierea Domnului” sunt bine cunoscute de toata lumea si ele îi vor perpetua memoria din neam în neam. Scoala duminicala si de limba româna, serbarile cu tineretul, devenite traditionale la biserica noastra, ansamblul de dansuri nationale “Doina”, corul bisericii purtând numele fondatorului si dirijorului Traian Barbu, muzeul parohial, bibliteca si arhiva parohiala, activitatile desfasurate la Casa Româna, activitatile misionare, pastorale culturale, inter-ortodoxe si ecumeniste pe plan local, promovate si cultivate de Pariintele Protopop Nicolae Ciurea au facut ca numele Parohiei noastre sa fie cunoscut si apreciat de toate parohiile ortodoxe surori din Hamilton, precum si din Sfânta noastra Arhiepiscopie.

Anii de pensie i-au fost senini, în ciuda suferintei care i-a scurtat firul vietii, bucurându-se de dragostea si atentia întregii sale familii. Îi placea sa spuna cu mândrie de parinte iubitor: am venit patru în Canada si acum suntem zece, cu ginerele Van, Patricia, nora noastra si nepotii Alexandra, Nicole, Amanda si Victor-Iulian. A dat la iveala o carte care oglindeste cu fidelitate memoriile si experientele vietii sale, intitulata “În Via Domnului”, care a aparut anul trecut, în 220 de pagini evocatoare ale familiei sale dragi, dar si a familiilor sale mai mari, parohiile ortodoxe române, ce I-au fost rânduite sa le îndrumeze pe calea mântuirii, ajutat de scumpa sa sotie, Dna Preoteasa Rafira Ciurea si de copiii lor devotati Magdalena si Victor.

În veci fie pomenirea lui!

George Alexe

Leave a Reply