Cu deosebită plăcere, vă invităm să participați alături de noi la

RESFINȚIREA BISERICII ÎNVIEREA DOMNULUI din HAMILTON

 3 iulie 2016

 prilejuită de al 80-lea Congres al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române din cele două Americi

8:30 – 10:00 – Slujba de Resfințire

10:00 – Sfânta Liturghie Arhierească

1:30 – Banchet la Casa Română

Dragi Români din Hamilton și împrejurimi,

Cu bucurie în suflet vă invităm să luaţi parte la slujba de Resfinţire a bisericii noastre ce va avea loc la 3 iulie 2016, ora 8:30 a.m. Târnosirea şi Sfânta Liturghie Arhierească vor fi săvârșite de către Înalt Preasfințitul Arhiepiscop Nicolae și Preasfinţitul Ioan Casian de Vicina, Episcop-vicar, ai Arhiepiscopiei Ortodoxe Române din celor două Americi, înconjurați de un sobor de preoţi.

Parohia Învierea Domnului s-a constituit în 1916, anul acesta împlinind 100 de ani de la înființare.   Sfințirea primului lăcaș de cult a avut loc pe 21 mai 1916, o biserica de lemn, pe Wallace Ave 54.   Slujbele religioase au fost săvârșite în aceast lăcaș până în anul 1959, când s-a ridicat biserica actuală, pe strada MacNab.  Biserica aceasta, unde slujim și astăzi, a fost sfințită la 22 mai 1960.  Pentru  pregătirea sărbătoririi a 100 de ani de existență în Hamilton, după mai bine de 56 de ani, noi cei de astăzi, am dat o nouă înfățișare bisericii noastre ! Prin strădania, jertfelnicia și priceperea  membrilor Consiliul Parohial, în frunte cu domnul Președinte Neculai Bunu,  s-au  facut mai multe lucrări de renovare și înfrumusețare a bisericii, motiv pentru care este necesară Resfințirea acesteia.

La terminarea Sfintei Liturghii, potrivit tradiţiei noastre ortodoxe și româneşti,  toţi credincioşii, bărbaţi şi femei, primesc binecuvântarea de a se închina în Sfântul Altar. După aceasta, va avea loc un banchet la Casa Română – 20 Murray St. West, Hamilton.

O biserica sfinţită reprezintă darul oamenilor adus lui Dumnezeu, dar şi darul lui Dumnezeu pentru oameni ! Binecuvintează Doamne pe cei ce iubesc podoaba Case Tale! Pe ctitorii, binefăcătorii, donatorii, miluitorii, ostenitorii şi ajutătorii sfântului locaşului acestuia Să-i pomenească Domnul Dumnezeu întru împărăţia Sa!

Va așteptăm cu dragoste să fiți părtași la bucuria noastră, cu ocazia acestui eveniment deosebit din viața comunității românești de pe aceste meleaguri. Vă mulțumim anticipat pentru prezență !

Pentru informații suplimentare :

Email : [email protected]

Tel : 289 237 3940  –  Pr. Lucian

 

Leave a Reply